KOZMETİK JİNEKOLOJİ & GENİTAL ESTETİK

Günümüzde bayanlar, her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermekte, her zaman için kendilerinidaha mutlu ve rahat hissedebilecekleri cerrahi işlemlerden kaçınmamaktadırlar.Tüm estetik ameliyatlar içerisinde en hızlı artan operasyonlar 'Vajina estetiği' ameliyatlarıdır. Vajina estetiği operasyonları, genital alan ile ilgili yapılan her türlü ameliyat ve ameliyat dışı uygulamaları içerir.Kadınlarda genital bölgeye yapılan her türlü kozmetik uygulamalar; 'Kozmetik Jinekoloji' alanında yer alır.Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanlığı içinde yer alan çok çok özel bir daldır.Oldukça spesifik bir çalışma alanı olduğu için ülkemizde ve tüm dünyada jinekolog hekimlerin pek azı bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahiptir.  Vajina estetiği', 'cinsel estetik' veya 'ciinsel organ estetiği' olarak da bilinen genital estetik operasyonları içerisinde:Ameliyatla vajinanın daraltılması (Vajinoplasti); Vajen yaşlanma, sık cinsel ilişkiler, normal doğum / doğumlar,kürtaj gibi jinekolojik mudahaleler sonrasında genişleyebilmektedir. Vajinadaki bu genişleme maalesef kalıcı olmakta ve  bu durum da cinsel ilişkide sıkıntılar oluşturabilmektedir. Vajinanın daraltılarak dikilmesi ameliyatına  "vajinoplasti" (vaginoplasti ameliyatı, vaginoplasty) adı verilir. Vajinoplasti (vaginoplasti) ameliyatları ile eş zamanlı olarak normal doğuma bağlı izler de düzeltilebilmektedir. Vajina daraltıcı ameliyatları jinekolojik ameliyatlar içinde olup "colporaphy posterior" ameliyatı olarak da geçer.Bu tür ameliyatların bu bölgenin anatomisini bilen "jinekologlar" tarafından yapılması önerili

·İç Dudak Estetiği (Labioplasti, labio minora cerrahisi)

Doğum kesilerinin düzeltilmesi (Perinoplasti):N ormal doğumda bebeğin rahat bir şekilde çıkmasını sağlamak

amacı ile vajina girişine (perine bölgesine) bir kesi yapılır. Bu kesiye "epizyo" veya "epizyotomi" adı verilir. Epizyo

kesilerinin normalden kötü iyileşmesi veya kötü bir şekilde dikilmesi sonucunda bu bölgede "skar" adı verilen

"nedbe dokuları" kalabilir. Kötü iyileşmiş epizyotomi nedbeleri sonucunda cinsel ilişkide ağrı, cinsel

isteksizlik ve cinsel tatminsizlik problemleri ortaya çıkabilir.  Ayrıca kötü görünümlü bir vajina kişide özgüven

eksikliğine, eşinden utanmaya ve cinsel ilişkiden kaçınmaya yol açabilir. Bu tür problemi olan kişilerde yaklaşık 30

dakika süren ve  anestezi eşliğinde  yapılan bir operasyonla epizyo nedbeleri çıkartılıp o bölgenin yeniden

onarılması sağlanabilir,

·Büyük dudaklara yapılan dolgular ve renk açıcı işlemler

·Kızlık zarı diktirme  (himenoplasti) de genital estetik ameliyatlar içerisinde yer almaktadır. 

·Labiumların (iç dudakların) düzeltilmesi operasyonlarına "labioplasti" adı verilmektedir. Labioplasti operasyonları vajina estetiği içerisinde ülkemizde ve tüm dünyada en sık uygulanan ameliyatlar içerisinde yer almaktadır. Labiaplasty (labiaplasti) operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir. Daha sonra düşünülecek olan normal doğuma bir engel teşkil etmez. Yine labioplasti operasyonları bakire kızlarda da yapılabilir.  Kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık 3-4 cm içeride bulunmaktadır ve kızlık zarı açısından hiç bir problem oluşmayacaktır.'Büyük dudak labioplastisi' veya 'Labia majora rejuvenasyonu' olarak bilinen ameliyatla veya ameliyatsız şekilde büyük dudakların küçültülmesi operasyonları özellikle normalden iri ve kabarık büyük dudak yapısına sahip kadınlarda uygulanmaktadır.

Genital estetiği ile ilgili özellikle de labioplasti operasyonları bakire(virgin) kızlara da uygulanabilmekte ve işlem kızlık zarında herhangi bir hasara sebebiyet vermemektedir. Çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık olarak 3-4 cm daha içeride bulunmaktadır.  Ayrıca bu kişilerin ileride normal doğum yapmalarında da bir sıkıntı olmamaktadır.

Özellikle vajina ile ilgili tüm operasyonların (vajina daraltıcı ve genişletici ameliyatlar) mutlaka bir jinekolog tarafından yapılmasını öneririz. Çünkü bu operasyonlar zaten estetik değil, işlevsel amaçlıdır. Cinsel estetik ameliyatın iyi sonuç verebilmesi için, burada önemli olan bu konuda "deneyimli bir operator" tarafından uygulanmasıdır


What is Genital Aesthetic (Vaginoplasty)


Today, ladies give importance to their appearance and beauty in every aspect,

they do not avoid surgical procedures where they may feel more happy and comfortable.


Vaginal aesthetics', 'sexual aesthetics' or' sexual organ aesthetics' also known as genital aesthetic operations:

Surgical narrowing of the vagina (Vaginoplasty); Vaginal aging because of frequent sexual intercourse, Vaginal births, gynecological interventions such as abortion.

Unfortunately, this enlargement of the vagina is permanent and may cause difficulties in sexual intercourse.

The operation of narrowing and suturing the vagina is called "vaginoplasty" (vaginoplasty surgery, vaginoplasty).

Vaginoplasty (vaginoplasty) operations can be corrected simultaneously with the marks associated with normal birth.

Vagina Narrowing surgery is a gynecological surgery and is also referred to as "colporrhaphy posterior" surgery.

It is recommended that such operations be performed by "gynecologists" who know the anatomy of this region.